PROJEKT EVROPSKA VAS

(občinski projekt)

1. OSNOVNE INFORMACIJE O PROJEKTU EVROPSKA VAS

Projekt Evropska vas, ki se je do danes s podporo MO Celje obdržal le še v Savinjski regiji, je namenjen vrtčevskim otrokom, osnovnošolcem in srednješolcem. Učenci in učitelji iz različnih sodelujočih vrtcev in šol na inovativen način spoznavajo države Evropske unije, njihove značilnosti in jih ob obeležitvi dneva Evrope (9. maj) predstavijo na osrednji kulturni prireditvi na Glavnem trgu v Celju.

1. NAMEN IN CILJ PROJEKTA EVROPSKA VAS

Namen projekta je spodbuditi medkulturno razumevanje, toleranco, solidarnost, spoznavanje drugih narodov in držav v Evropski uniji, obenem pa se zavedati lastne kulturne identitete.

Mladi se na ta način seznanijo z drugimi kulturami, običaji, glasbo, jeziki in državnimi simboli, kulinariko, navadami, nošo, spoznavajo posebnosti drugih držav in proučujejo njihov način življenja.

1. EVROPSKA VAS 2021/22 NA III. OŠ CELJE

Naša šola v projektu sodeluje že 15. leto po vrsti, podrobneje smo spoznali že 14. evropskih držav. V šolskem letu 2017/18 smo prevzeli tudi koordinacijo projekta v MO Celje, z vodenjem bomo nadaljevali tudi letošnje šolsko leto.

Država, ki jo bomo spoznavali v letošnjem šolskem letu 2021/22 je naša soseda

ITALIJA.

POSLUŠAJTE ITALIJANSKO DRŽAVNO HIMNO »Fratelli D’ Italia« – https://www.youtube.com/watch?v=04ckV9QueXc

Italija je država na jugu Evrope. Leži na Apeninskem polotoku, ki ga zaradi značilne oblike imenujejo »Škorenj« (“lo Stivale”). V glavnem gorat polotok sega od Alp do Sredozemskega morja in je dolg več kot 1000 kilometrov. Površino Italije zavzemajo tudi otoki Sicilija, Sardinija, Elba in nekatera manjša otočja (Liparski ali Eolski otoki). Italija je z 61 milijoni prebivalcev med članicami Evropske unije po številu prebivalcev na tretjem mestu. Je visoko razvita država in ima po obsegu BDP tretje največje gospodarstvo v Evro-območju ter osmo v svetovnem merilu.

Italija je dom največje svetovne dediščine Unesca na svetu. Bogata je z zgodovino, visoko umetnostjo, spomeniki in arhitekturnimi lepotami po vsej deželi. Prav tako je svetovno znana po okusni kulinariki, trendovski modni industriji, luksuznih športnih avtomobilih in motornih kolesih, raznolikih regionalnih kulturah ter prelepi obali, alpskih jezerih in gorskih območjih. Italija ima vzdevek “Bel Paese” – dežela lepot.

UTRINKI S TEHNIŠKEGA DNE – 15. 3. 2022

S KLIKOM NA SPODNJO SLIKO SI OGLEJTE PREDSTAVITEV ITALIJE IN SE SPREHODITE PO PONUJENIH SPLETNIH POVEZAVAH:

Datumi, na katere ne smemo pozabiti:

– Tehniški dan Evropska vas: torek, 15. marec 2022

– Zaključek projekta Evropska vas na Glavnem trgu: četrtek, 9. maj 2022 – dan Evrope

Dragi učenci, učitelji in starši, prisrčno vas vabim k sodelovanju in k skupnemu spoznavanju Italije.

Hvala vsem, ki boste s svojim aktivnim sodelovanjem skozi vso leto doprinesli k uspešni izvedbi projekta Evropska vas.

Prepričana sem, da bomo tudi v tem šolskem letu izdelali prekrasne izdelke in se bomo izvrstno predstavili.

Vodja projekta: Helena Brezovnik