Ali veš, da 1 tona recikliranega papirja reši 17 majhnih ali dve veliki drevesi? Veš, da povprečen Slovenec na leto porabi 185 kg papirja, kar je manj od evropskega povprečja? Veš, da povprečni spletni uporabnik na dan natisne 28 strani? Veš, da je nekatere vrste papirja mogoče predelati celo do sedemkrat?

Na tehniškem dnevu z naslovom Papir so šestošolci podrobneje spoznali papir in njegovo praktično uporabo v vsakdanjem življenju. Udeležili so se treh delavnic. Na prvi, ki jo je vodila Katarina Kurnik, so učenci sami ročno izdelali papir. Spoznali so, da izdelava papirja še zdaleč ni enostavna. Uporabili so časopisno kašo, sita, cedila in druge predmete, ki jih uporabljamo vsak dan. Nastali papir so uporabili pri izdelavi voščilnic. Na drugi delavnici, ki jo je vodila Urška Sotler, so učenci pričeli z izdelovanjem herbarija, ki ga morajo vsi učenci pri pouku naravoslovja izdelati v 6. razredu. Izdelali so naslovnico za herbarij: sami so pobarvali in izrezali cvetlice in liste, napisali naslov in svoje podatke ter vse skupaj postavili na naslovnico ter obe platnici zvezali z vrvico. Na tretji delavnici, ki jo je vodila Vesna Kačič, so učenci izdelovali dekorativne ure s postopkom kaširanja, jim dodali kazalce ter jih pobarvali v pisane barve. Vse izdelke si lahko pogledate na razstavi v pritličju šole.Na tehniškem dnevu so se učenci naučili veliko novega in preživeli prijetno dopoldne v družbi s papirjem na nekoliko drugačen način.

Zapisala: Urška Sotler
Vodja TD: Katarina Kurnik