STROKOVNO BIBLIOTEKARSKO DELO
Strokovno bibliotekarsko delo obsega nabavo, obdelavo in izposojo knjižničnega gradiva. V času delovnega časa knjižničarka strokovno nabavi in obdela knjižnično gradivo. Obiskuje založbe in knjigarne, sprejema potnike ter obdela knjižnično gradivo.
Izposoja knjižničnega gradiva poteka individualno in skupinsko (OPB, 1. razredi, knjižnična-informacijska znanja, eventuelna nadomeščanja) v času odpiralnih ur knjižnice.
IZVAJANJE KNJIŽNIČNIH INFORMACIJSKIH ZNANJ
PRIPRAVA RAZSTAV V KNJIŽNICI IN NA ŠOLSKIH PANOJIH
Knjižnični in šolski panoji predstavljajo pomembne obletnice, knjižnične novosti, kulturno dogajanje na šoli in v občini ter prikazujejo dejavnosti šole.
TEKMOVANJE ZA BRALNO PRIZNANJE
Tekmovanje za bralno priznanje »S knjigo v svet« se na šoli začne vsako leto 17. septembra ob dnevu zlatih knjig in traja do konca aprila. V tekmovanje so vključeni učenci od 1. do 9. razreda. Na razredni stopnji vodijo tekmovanje razredničarke, na predmetni stopnji pa učiteljice slovenščine.
Na III. OŠ Celje so nas ob zaključku tekmovanja za bralno značko (bralno priznanje) v preteklosti že obiskali številni kulturni ustvarjalci
Bralna značka za starše, stare starše, učitelje, prijatelje in znance bo letos potekala devetič. Odrasli, ki bodo na roditeljskih sestankih povabljeni k sodelovanju, bodo priporočila pošiljali po elektronski pošti in jih objavljali na FB strani Beremo skupaj, na koncu šolskega leta pa bomo vsa priporočila zbrali v brošuri Kaj brati. Bralci bodo pred vsakimi počitnicami po elektronski pošti prejemali kupček priporočil, vse dogajanje pa lahko spremljate na šolski spletni strani v zavihku Šolska knjižnica/Bralna značka za odrasle.
NOČ BRANJA
Noč branja bomo izvedli v 2. polovici šolskega leta po dogovoru z učiteljicami.
ŠOLA BERE
SLOVENSKI KNJIŽNIČNO-MUZEJSKI MEGA KVIZ
Slovenski knjižnično-muzejski MEGA kviz je moderna oblika knjižnično-informacijskega opismenjevanja. Organizacijsko in strokovno ga vodi Mestna knjižnica Ljubljana, Pionirska – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo v sodelovanju s Sekcijo za izobraževanje in komuniciranje pri Skupnosti muzejev Slovenije in (tudi v letošnjem letu) z Narodnim muzejem Slovenije. Glavna cilja kviza sta spoznavanje kulturne dediščine in spodbujanje sodobnih pismenosti.
RASTEM S KNJIGO
V okviru leta kulture je v šolskem letu 2006/2007 prvič potekal skupni projekt Ministrstva za kulturo, Ministrstva za šolstvo in šport ter Zveze splošnih knjižnic Rastem s knjigo: slovensko mladinsko leposlovno delo vsakemu sedmošolcu. Projekt se nadaljuje tudi v letošnjem šolskem letu. Učenci 7. razredov bodo obiskali najbližjo splošnoizobraževalno knjižnico, jo spoznali ter v dar prejeli leposlovno knjigo po izboru državne komisije.
SODELOVANJE PRI PRIPRAVI SEZNAMOV ZA DOMAČE BRANJE, SLOVENSKO, ANGLEŠKO IN NEMŠKO BRALNO ZNAČKO ter zagotavljanje knjig za nemoteno izvedbo tekmovanj.
Gre za interesno dejavnost, ki se odvija v šolski knjižnici. Učenci 2. in 3. razreda se vsak teden srečujejo z mentorjema, Urško Sotler in Simono Zupančič, prebirajo pravljice ter na izbrano temo tudi ustvarjajo.
OBČASNE DEJAVNOSTI V KNJIŽNICI
Uganke meseca, velike obletnice, knjižne stojnice, sodelovanje z Osrednjo knjižnico Celje in drugimi kulturnimi ustanovami, izmenjava knjižnih kazalk, vodenje ID Bralna značka za tujce, vodenje ID Gledališka ustvarjalnica, vodja Tedna pisanja z roko, vodja Nacionalnega meseca skupnega branja, sodelovanje pri vseh projektih šole, mednarodnih srečanjih …
DELO Z OSTALIH PODROČIJ VIZ
– sodelovanje pri projektih in dnevih dejavnosti šole
– splošna podoba šole (urejanje panojev ter razstav)
– priprava zbirnika tekmovanj v znanju
– urejanje kotička šolske knjižnice ter Kulturnice na hodniku šole
– priprava programa za nadarjene
– sodelovanje pri projektu Pogum
– organizacija dobrodelnega bazarja
– urejanje spletne strani šolske knjižnice
– šolska kronika